Berkesdi Fekete István Általános Iskola

Ökoiskola

2008 és 2011 tavaszán pályáztunk és megnyertük az Ökoiskola címet. A 2012/2013-as tanévben átdolgozott Pedagógiai Programunknak is része az Egészségnevelés és a Környezeti nevelés. A természettudományokon kívül a technika-életvitel, a történelem, az etika, a művészeti tárgyak, gazdasági ismeretek és az osztályfőnöki órák tananyagának része az egészséges életmód, a természet- és környezetvédelem. Évek óta nagy jelentőséget tulajdonítunk a tanórákon kívüli foglalkozásokon, programokon az egészséges életmódra nevelésnek, a kirándulásnak, a sportnak, a természet szeretetének, megóvásának.

2003/2004-es tanévtől működik 6.-7.-8. osztályos tanulók számára a környezetvédelmi szakkör. A szakkör célja: a természet szépségeinek, értékeinek felfedezése, megóvása; a környezetvédelem fontosságának tudatosítása, az egészséges, kulturált életre való igény kialakítása. A foglalkozásokon megemlékezünk jeles napjainkról, megbeszéljük a környezetvédelem, természetvédelem legfontosabb feladatait, témaköreit: a levegő-, víz-, talaj szennyezése; energiaforrásaink; energiafajták; szelektív hulladékgyűjtés; hulladékgazdálkodás; háztartási vegyszerek; helyes táplálkozás. Figyelemmel kísérjük közvetlen környezetünk tisztaságát, ügyelünk az energia pazarlásának megfékezésére, ezért vezettük be az Energia- és tisztaság járőr szolgálatot.

A jeles napokról faliújságot készítünk, ami az iskola aulájának központi részén minden tanuló és hozzánk látogató figyelmét felkelti.

Ápoljuk az iskola kertjében lévő növényeket, virágokat. Segítünk az óvodásoknak a konyhakert művelésében.

Sokat kirándulunk a Mecseken. Ősszel általában tagozatonként, májusban, Madarak és fák napján az egész iskola együtt kirándul, akadályversenyt rendezünk a természet- és környezetvédelem szellemében.

Ellátogatunk a Biokom Válogatóműjébe és a Hulladékudvarára. Sétálunk, és többször szemetet szedünk a lakóhelyünkön.

Részt vettünk a Magyar Természetvédők Szövetsége Klímaőrjárat című pályázatán.

„Vesd bele magad” pályázat során minden alsós tanuló családjának vetőmagokat adhattunk, amit nagy örömmel fogadtak. Több gyermek boldogan mesélte, hogy külön, kis kertben gazdálkodhattak.

Pályázati lehetőséget kihasználva iskolánk 3.-4. osztályos tanulói erdei iskolában vettek részt első alkalommal Pákán, majd a későbbi években Döbröcén, az elmúlt tanévben Zobákon.

Ősszel és tavasszal papírt gyűjtünk.

Évek óta ösztönözzük a gyerekeket – osztályok közötti versennyel – a szelektív hulladékgyűjtés fontosságára: elemet, műanyag kupakot, fém italdobozt, PET-palackokat gyűjtünk, melyeket a Biokom – szülői segítséggel – átvesz tőlünk, sőt még egy kis pénzt is kapunk érte, amiből sportszereket, játékokat vásárolunk, illetve programokat szervezünk.

2014-ben elnyertük az örökös ökoiskola címet.