Berkesdi Fekete István Általános Iskola

Határtalanul pályázat

Örömmel értesítem a kedves látogatókat, hogy iskolánk sikeresen elnyerte a 2024/25-ös tanévre szóló „Határtalanul pályázatot”.

Résztvevők: 7. osztály

Időpont: 2025.június

Úticél: Horvátország

 

Magyar emlékek nyomában Szlovéniában és Horvátországban – Egy különleges utazás beszámolója

Amikor útnak indultunk, még nem sejtettük, milyen mély nyomot hagy bennünk ez az utazás. Célunk az volt, hogy felfedezzük Szlovénia és Horvátország területén fellelhető magyar történelmi és kulturális örökségeket. Egy öt napos élménydús utazás során közelebb kerültünk múltunkhoz, és felfedeztük a Kárpát-medence rejtett magyar vonatkozásait.

1. nap – Lendva és környéke: a Muravidék kincsei

Az első nap reggelén Berkesdről indultunk Lendva (Lendava) irányába. Már az elsőállomás, a lendvai vár, különleges élményt nyújtott. Itt található Zala György emlékkiállítása,aki többek között a budapesti Hősök tere szoborcsoportjának alkotója. A történeti kiállítás lenyűgöző betekintést adott a lendvai magyarság múltjába, egészen a trianoni békeszerződésig. Meglátogattuk a Bánuta Muravidéki Mintagazdaságot. Lendvavásárhelyen látogatást tettünk  a Kétnyelvű Általános Iskolában. A Szent MiIklós és Szűz Mária templom freskóit is megcsodáltuk. Napunkat a Kapornaki tájházzal zártuk.

2. nap – A horvát magyar emlékek nyomában: Csáktornya és Varasd

A második napon Horvátország felé vettük az irányt. Csáktornyán megemlékeztünk Zrínyi Miklósról, aki itt írta meg híres eposzát, a Szigeti veszedelemet. Ezután Varasdon barangoltunk, ahol II. András 1209-ben városi rangot adott a településnek.

3. nap – Kraljevica, Krk és Bakar: a Frangepánok nyomában

A harmadik napon Kraljevicában két várkastélyt is megcsodálhattunk, melyek a Frangepánok és Zrínyiek nevéhez fűződnek. Krk városában a Frangepán várból figyeltük a várost, ahol évszázadokon át irányították a sziget életét.  Bararban kellemes sétát tettünk.

4. nap – Rijeka és Abbázia: magyar emlékek a tengerparton

A negyedik nap Rijekában kezdődött, ahol ellátogattunk a hullámtörő gáthoz, amely Mária Terézia megrendelésére készült. Trsat városrészben megcsodáltuk a búcsújáró templomot, majd a 13. századi Trsat vár következett.  Délutánunkat Abbáziában zártuk, ahol végigsétáltunk a százéves tengerparti sétányon.

5. nap – Zágráb: magyar emlékek a fővárosban

Utolsó napunkon Zágráb óvárosában tettünk sétát. Felkerestük a Kaptol-dombot, ahol a Szent István-székesegyház áll, melyet Szent László király alapított. Végül a Jelasics téren zártuk az utazást.

Úgy gondolom, mindenki rengeteg élménnyel gazdagodott az út során. Reméljük, máskor is lesz lehetőségünk ezen a pályázaton részt venni, hogy minél több gyermek megcsodálhassa ezeket az emlékhelyeket. A határokon túli magyar emlékek megőrzése és megismerése különösen fontos feladat – és egyben maradandó élmény is a diákok számára.